Jak przygotować podłogę pod ogrzewanie podłogowe?

„Podłogówka” jest bardzo praktycznym i oszczędnym systemem grzewczym. Nic dziwnego, że znajdziemy ją w większości nowo budowanych bloków i domów. Zanim jednak będą mogli Państwo cieszyć się przyjemnym, płynącym od stóp ciepłem — posadzkę należy profesjonalnie dostosować do wymagań takiej instalacji. Wyjaśniamy, jak przygotować podłoże pod ogrzewanie podłogowe.

Jak przygotować posadzkę pod ogrzewanie podłogowe?

Nawet przed położeniem zwykłych paneli podłogowych podłoże musi być idealnie przygotowane. Najmniejsze nierówności, zanieczyszczenia i zawilgocenia mogą bowiem szybko dać o sobie znać — a gdy między podłożem a panelami znaleźć ma się jeszcze instalacja grzewcza, jest to tym bardziej istotne.

Wypoziomowanie

Prawidłowo przygotowane podłoże pod ogrzewanie musi być twarde, stabilne, nośne i… idealnie równe. Beton o nierównej lub popękanej powierzchni utrudnia uzyskanie optymalnego rozkładu ciepła — a przy tym często skutkuje wypaczeniem oraz pęknięciami paneli, a nawet skrzypieniem całej posadzki.

Najprostszym sposobem na wyrównanie podłoża jest tradycyjna wylewka samopoziomująca. To świetna „baza” dla dalszych prac — a samo jej przygotowanie nie wymaga zbyt dużego wysiłku. Ważne — zanim wylejemy wylewkę na podłoże, należy je dokładnie oczyścić, zagruntować, a w razie konieczności, również uszczelnić styki ścian (np. wypełniając je pianką montażową).

A jeśli zastanawiasz się, jak zrobić wylewkę pod ogrzewanie podłogowe — przede wszystkim, kładziemy ją etapowo — zwłaszcza w większych pomieszczeniach. Standardowo wylewa się ją pasami (po ok. 30 cm szerokości) na podzielone deskami części; następnie równomiernie rozprowadza pacą i… czeka na rezultaty (przynajmniej przez kilka dni). W praktyce nie jest to nic szczególnie trudnego.

Oczyszczenie

Wspomnieliśmy, że przed rozpoczęciem prac podłoże należy wyczyścić. Głównie sprowadza się to do zeszlifowania wszystkich zanieczyszczeń i odkurzenia samego podłoża. Jeżeli natomiast konieczne będzie użycie jakichkolwiek płynów — choćby samej wody — warto pamiętać, aby po wszystkim podłogę dokładnie osuszyć. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do pojawienia się grzyba.

Izolacja

Mając już wstępnie przygotowane podłoże, można przejść do układania kolejnych warstw izolacji.

Na początek zawsze kładzie się izolację przeciwwilgociową. W tej roli doskonale sprawdza się standardowa folia polietylenowa, ale także papy podkładowe oraz masa bitumiczna. Warstwa izolacji powinna być idealnie równa i jednorodna, ułożona z zakładem — zachodząca nawet na kilka centymetrów ściany.

Dopiero potem można położyć izolację termiczną. Im bliżej gruntu znajduje się podłoga, tym jej warstwa musi być grubsza (przy samym gruncie powinna wynosić nawet kilkanaście centymetrów, na piętrze — 3-4 cm). Do izolacji można wykorzystać m.in. polistyren ekstrudowany, wełnę mineralną lub zwykły styropian.

Jak zrobić wylewkę na ogrzewanie podłogowe?

Na tak przygotowanym podłożu można już kłaść rurki właściwej instalacji grzewczej. A co dalej? Trzeba będzie je — ponownie — szczelnie pokryć kolejną warstwą wylewki.

Do tego najczęściej stosuje się wylewki betonowe (cementowe) i anhydrytowe (czyli też samopoziomujące). Jeśli jednak chcą Państwo do maksimum wykorzystać możliwości ogrzewania podłogowego — polecamy wybór tej drugiej. W porównaniu do cementu, wylewka anhydrytowa zdecydowanie lepiej wypełnia przestrzeń pomiędzy elementami instalacji. A dzięki temu później położona posadzka będzie nagrzewać się szybciej i bardziej równomiernie.

Samą wylewkę należy najpierw zmieszać z wodą — na 25-kilogramowy worek powinno wystarczyć nieco ponad 3 litry wody. Idealnie sprawdzi się tutaj mieszadło wolnoobrotowe. Po uzyskaniu jednorodnej masy wylewkę trzeba odstawić na kilka chwil (2-3 minut) i jeszcze raz ją wymieszać.

Podobnie jak w przypadku wylewki poziomującej — zaprawę wylewamy pasami, o szerokości 30-40 cm. Robimy to równomiernie i… szybko — tak, aby już położona część wylewki nie zaschnęła zbyt szybko. Większe powierzchnie warto podzielić deskami (lub listwami rozdzielającymi) — to powinno ułatwić pracę.

Podsumowanie

Wiedzą już Państwo, jak przygotować posadzkę pod ogrzewanie podłogowe — i jak zrobić pod nie wylewkę. Wierzymy jednak, że najlepiej będzie te zadania powierzyć profesjonalistom. Współpraca z fachowcem pozwoli Państwu uniknąć komplikacji, które mogą z czasem pojawić się w Państwa domach, jeśli kolejne warstwy instalacji nie zostaną położone prawidłowo.

Call Now Button